Michal Bruna (1959) – jeden z nejlepších dokumentaristů téhle země

Utajená anabáze československého filmu (UAČF)

S Michalem (24/4/1959 – Praha 2 (Červená porodnice u Apolinářů) jsem se potkali na místě, kde bych takové setkání vlastně vůbec nečekal – Sudety, 26/7/2023, léto… To odpoledne bylo slunečné a já jsem se pokusil vyfotit neorománský kostel v Dubí přes čočku svých slunečných brýlí a povedlo se…

V přítomnosti Michala Bruny vznikala i tato snová fotografie nádherného kostelíka v Dubí, o kterém měl Michal, jak se na scénáristu patří, informace, které překvapili i mě – totiž tajné chodbě mnichů, která nikdy nevznikla.

O Michalovi se nedočtete na FDB (filmová databáze) a dokonce ani ne na ČSFD (jiná a snad ještě obsáhlejší filmová databáze). Michal Bruna je tajný pěšák v poli, disisent solo a filmový jezdec, jehož film / filmy byly STB zlikvidovány, jako něco co do zdravé společnosti nepatří. Jak jsem uvedl s Michalem jsme se potakli v Sudetech a mám dojem, že náš celý příběh bude tato část země jaksi symptomaticky propojovat i nadále.

Michal Bruna – dokumentární film

Dějství první – Michal Bruna a jeho dětsví

Michal vyrůstal v Praze, je to tedy Pražák jak poleno. Lokality Michalova dětství osvětlovaného ještě starými plynovými kandelábry s atmosférou jako ve Stínadlech jsou místa, jako Karlův Most, Karlák, Praha 1 zkrátka – tam bydlela i jeho milující babička, která cca se v roce 2029 přestěhovala z Bautzenu do Bratislavy, odkud kvůli jazykové bariéře jezdívala elektrikou do Vídně “mezi své” a poté věnovala svůj láskyplný čas, právě vnukovi Michalovi v již zmíněné Praze. Městská krajina stínadel, která v té době vládle na Staré Praze je tedy krajinou Michalova dětství.

U babičky (Helena Doubravská – žila s hercem Krieger(l)em) hrálo věčně německé rádio. Jen někdy se zmínila o vraždách Němců, protože jednu takovou vraždu vidělat. Mladí Němečtí vojáci po rádiové výzvě herce Kriegera odevzdávali zbraně a právě 2 mladí vojáci Wermachtu, své pušky odevzdávali obráncům barikád, kteří je nakonec zastřelili vlastníma puškama. Babička po této události s hercem Kriegerem a dcerou Helenou odešly do anglické zóny, protože se báli o své životy. Michal byl nakonec od němčiny ochráněn…

Kotelna (1982) –

Ok,pěkně napasané. Děkuji. Pošlu ti ještě jeden film co o něj má zájem, po shlédnutí, i NFA, že by jej i vyčistili od škrábanců. Hledal jsem, doufal jsem, že se nalezne originál, při žádosti o udělění ocenění statutu člena odporu na MNO, ale zatím nic.Oni z moci úřední mohou více než já… Jen proběhly výslechy lidí, které jsem uvedl, že mi pomáhali. Že byli perzekuováni za tu pomoc… Asi mi to dají “in memoriam”(pfuj), jak se s tím hrabou. Takže dám tu Tichou noc k vyčistění v pozitivní kopii negativu, jak jí mám a ten druhý film Kotelna, zůstane zatím tak jak je a bude čekat na zázrak spolu s filmem Vzor 38(Z toho Nejdku) že se někde možná objeví.A ti mladší budou chtít to pořád udělat..(?) Moc tomu nevěřím…Jsi proti mně mladší a IT šikovný člověk, tak jsem rád když tomu dáš ten dnešní směr…,Já jsem dinosaurus, který uměl zakládat filmy do kamery a s vyvolanými výsledky se zamotat kolem sebe…Měj se víkendově Michal Bruna.

  • V roce 2010 se Michal Bruna odstěhoval jako samoživitel do Teplic s dvěma syny. Ze Sudete Michal posbíral poznatky do té míry “že mu je nikdo nebude vysvětlovat (ty Sudety)” Vysvětlovat sudety má v Teplicích skoro každý (pseudo zarudlý patriot-idiotismus) “na šumavě jsou skromější”. Dle slov Tepličkáků “začala revoluce tedy”

  • Kotelna (1982 – Praha) – https://www.youtube.com/watch?v=13LLq1KA7QM (životopisný autorský)
  • Vzor 38 (1986 – Neidek) – krátký hraný film, odcizený STB na Richnovské osmičce (o zbytené nenávisti mezi “Čechy” a “Němci”)
  • Tichá noc (1988 – Zbraslav) – nebylo možné uvést “bez šance” dle slov autora.
  • Základní informace pro Voliňáky, 1992 – Kuřívody, film na objednávku Min. Kultury. Voliských Češích
  • Dubrovník e válce (1992 – Dubrovník) Studio kontakt ČT, natočeno vlastní kamerou a kazety SUPER VHS1992, Dubrovník
  • 1995 – Volary na Šumavě, obdržen grant M. kultury, na film (Na Šumavě dolina) (sociálně-ekologický dokument) (těžba dřeva ve vtrulníku Modrava, + rumunští Slováci “sedlák Otec, když umíral, Myslíš si, že ti němci museli odsud odejít?”) (natáčení s psími zpřeženími)

Michalova slova z Nádražky v Teplicích – “dobrá doba skončila, když umřel Karel Kryl”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *