Demolice nádraží Varnsdorf

30. leden, 2021, slunečné odpoledne

Demolice nádraží ve Varnsdorfu: Historie padla za tmy. Vyšetřování? Úroveň 3.B

Jednoho dne prostě zmizelo. Historické nádraží ve Varnsdorfu, kdysi důstojný vstupní bod do města s německou tradicí a důležitý dopravní uzel v srdci Sudet, bylo bez většího rozruchu srovnáno se zemí. Žádné cedule, žádné vývěsky, žádné důstojné rozloučení. Jen bagr, prach a ticho. Po historické budově, která přežila monarchii, války i komunismus, nezbylo nic než štěrk a mlčení radnice.

Trestní oznámení? Padlo. A zmizelo

Ztráta nádraží neunikla všem. Padlo i trestní oznámení, podané kvůli podezření z neoprávněné demolice historického objektu, zničení památky a obcházení stavebních a památkářských předpisů. Místní obyvatelé i památkáři si kladli otázky: Kdo dal souhlas? Kdo za to nese odpovědnost? A proč tak potichu?

Vyšetřování převzala Policie ČR, konkrétně místní útvar, jehož úroveň práce v tomto případě nezůstala bez komentáře. Jak podotkl jeden z aktivních občanů, výsledek připomínal „šetření prováděné žákem 3.B na ZŠ Varnsdorf – možná svědomité, ale bohužel bez základního právního povědomí, bez dotazů na klíčové osoby a bez zájmu o širší souvislosti.“

Zmizelo nejen nádraží, ale i zodpovědnost

Případ uzavřen. Nikdo nic neviděl. Nikdo za nic nemůže. Objekt nebyl veden jako kulturní památka, a tak sice nesl historickou hodnotu, ale právní ochrana byla nulová. Klasický scénář z mnoha měst a obcí: co nepřináší dotace, musí ustoupit rozvoji – rozvoji parkovišť, montovaných hal a vizuálního chaosu. A když padne nádraží, padá i další kousek identity města.

Poslední stanice: zapomnění

Dnes zůstává jen pár fotografií, vzpomínek a hořkost. Nádraží ve Varnsdorfu bylo jedním z těch míst, která v sobě nesla paměť Sudet, německého obyvatelstva, poválečného odsunu i následného dosídlování. Místo toho dnes máme plochu připravenou na cokoli. Možná pro obchod s levným textilem. Možná pro sklad. Možná pro nic.

A znovu se ukazuje, že dějiny tohoto kraje nepadly jednou, ale padají dál – pod pásy bagrů, ve zprávách uzavřených bez výsledku a v nezájmu institucí.

Trestní oznámení na generálního ředitele SŽDC

Na základě právní analýzy a občanské iniciativy bylo podáno trestní oznámení přímo na generálního ředitele Správy železnic, pana Jiřího Svobodu, tehdejšího šéfa instituce, která o osudu nádraží rozhodla. V oznámení se výslovně hovoří o systémové likvidaci železničních staveb, obcházení zákonů o státním majetku a kulturním dědictví a o podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Pro veřejnost – zejména tu severočeskou – se ale Správa železnic často jeví jen jako úřední megastruktura nasátá veřejnými penězi, čemuž někteří kritici nevybíravě říkají „státní paraziti“. A právě na její vrchol byl směřován právní podnět: „Za všechno může Novotný!“ zní mezi varnsdorfskými pamětníky – míněn ing. Tomáš Novotný, dlouholetý šéf investic Správy železnic, který měl rozvoj i demolice pod palcem.

Vyšetřování: úroveň 3.B

Odezva ze strany Policie ČR? Skutečně proběhlo vyšetřování. Ale jak ironicky glosoval jeden ze stěžovatelů:
„Takhle by to sepsal žák 3.B na základní škole ve Varnsdorfu. Bez svědků, bez dotazů na místní úřad, bez znalosti zákonů.“

Spis byl uzavřen bez zahájení trestního stíhání. Oficiální závěr: objekt nebyl veden jako kulturní památka, čímž se zodpovědnost rozplynula jako mlha nad ranním nádražím.

Krajina po demolici

Na místě dnes najdeme jen holou plochu, srovnanou se zemí – ideální pro sklad, parkoviště nebo developerské vize bez paměti. Zmizelo nejen nádraží, ale i další část sudetoněmecké identity města. A státní aparát, který měl chránit, jen mlčky asistoval.

3 komentáře u „Demolice nádraží Varnsdorf“

  1. Ste zkurveny hovada vy SŽDC rozkradli ste posunovaci koleje a všechno zbourate. Všechny nový nástupiště sou z hnusnyho betonu a skla .životnost pár let . Ste zkurvysyni… Jednou vám zdemolují hroby aby po vás nezůstala ani vzpomínka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *