Apartmány Terezinstadt-Terezín, ubytování v městě duchů

zvídavé pohledy do Terezínských dvorů a nevšední pohled optikou místních…

Mám osobní vnímání Roudnice a Litoměřic jako měst na jedné ose, která se vyznačuje podobným maloměšťáckým zázemím a atmosférou. Tato podobnost je významná i při porovnání s Terezínem, které se nachází na stejné ose a které je vlastně důvodem vzniku této stránky. Roudnice, Doksany, Lukavec a Lovosice jsou hlavními výjezdy z Prahy nebo Drážďan, které vedou k Terezínu a přivádějí řidiče až k Horním vodním branám.

Ubytování s atmosférou

Terezín, ve svém podstatě, vytváří odlišnou atmosféru, která se neskládá z maloměšťáckých vlivů, ale spíše z venkovského a lidového prostředí. Tím však není myšlena kladná atmosféra, protože se nacházíte v pevnostním městě, a to může mít určité negativní dopady na citlivé jedince. Chladné zdi pevnosti se v létě chovají jako přírodní klimatizace, která dodává do města své specifické chladivé kouzlo. Nicméně, tato neobvyklá atmosféra přitahuje zvědavé návštěvníky, kteří chtějí pochopit více o životě v ghettu. Prozkoumání Terezínských dvorů a hospicu poskytuje hlubší vhled do této temné historie.

Apartmánový druh bydlení

Je zajímavé zmínit, že Terezín nabízí i nevšední ubytovací možnosti. V zimní sezóně si mohou hosté užít luxusní apartmány za cenu, která se rovná ubytování v romské ubytovně v Litoměřicích. To je atraktivní především pro ty, kteří hledají neobvyklé a originální zážitky během svého pobytu v této oblasti.

Zkrátka, Roudnice, Litoměřice a Terezín jsou propojeny jako města na jedné ose. Zatímco první dvě města mají podobný maloměšťácký charakter, Terezín je výjimečný svou pevnostní atmosférou a historickým pozadím. Navíc, pokud se rozhodnete navštívit Terezín, můžete se těšit na chladné zdi pevnosti, které v létě slouží jako přírodní klimatizace, a na neobvyklé ubytovací možnosti během zimní sezóny, které se rovnají ceně v průměrném hotelu v Praze.


Cesta z Kobylys do Terezína je relativně krátká a může být velmi zajímavým dobrodružstvím. Při rychlosti jízdy a zážitcích na cestě se zdá, že za pouhých 30 minut v autě je možné virtuálně přepnout realitu a přenést se strojem času zpět do 18. století, do doby Marie Terezie.

37 minut / 53,4 Km – epochální výlet strojem času o objemu motoru 1,9 TDI

Po opuštění Kobyly vyjedete na hlavní silnici a budete pokračovat směrem na jihovýchod. Během této jízdy si můžete vychutnat krásnou krajinu a pozorovat okolní vesnice a pole.

Po přibližně 35 minutách jízdy dorazíte do Terezína, kde se nachází pevnostní město s bohatou historií. Zde si můžete připomenout dobu Marie Terezie, kdy Terezín sloužil jako vojenská pevnost a zajímavé místo strategického významu.

Jaké kulturní akce hostí Litoměřice a Terezín

Zrovna dnes mě napadla tahle otázka. Je 30/7/2023 a na náměstí v Litoměřicích byly kočovní Italové prodávající své tradiční produkty, anebo spíše Siciliáni prodávající produkty celé Itálie – což je ve svém konečném důsledku klidně nebe a dudy. Polentu zkrátka na Sicílii nejedí.

Cyklistická zastávka

Můžeme tedy začít touto akcí a různými trhy a stánkovými akcemi. Další význemné stánkové akce se provozují v nedalekém Úštěku, autem z Terezína asi 15 minut. Celkově je to 5 – 7 jarmarků za rok. Litoměřice hostí nadále Litoměřické vinobraní, různé další koncerty a události a sportovní senzace – typu Juniorský závod míru…. V Terezíně jsou to pak Josefské slavnosti a pirátské války noci kostelů a muzeí, koncertů, festivalů na ostrově v Litoměřicích a další.

Těžko bych nyní vyjmenovával vše ale akcí a sportovních události jen mezi Litoměřicemi a Terezínem – kam se dá pohodlně dojít i pěšky, o kole a cykloturistce nemluvím, tak takovýc akcí jsou ročně vyšší desítky. Mimochodem, před vchodem do apartmánů Porta, prochází mezinárodní cyklostezka a tak se dá vlastně mluvit o zastávce cyklopocestných.

Muzea památníku a čiré 18. století

Při prohlídce Terezína se můžete vydat do památníků a muzeí, které vás přenesou zpět do 18. století. Prozkoumejte mohutné pevnostní hradby, promeškejte se chladnými a tajemnými koridory a zastavte se u historických budov, které připomínají život a dobu Marie Terezie.

Vstup do těchto historických míst v Terezíně vás přenese do jiné éry a umožní vám prozkoumat atmosféru a události, které se odehrávaly před mnoha desetiletími.

Celkově tedy cesta z Kobylys (toho panelového sídliště v Praze, nedaleko Bohnického areálu s další úžasnou atmosférou) do Terezína trvá zhruba 30 minut, a za tu dobu se zdá, jako byste se virtuálně přenesli strojem času zpět do 18. století, abyste mohli zažít dobu Marie Terezie a prozkoumat bohatou historii tohoto místa.

Nyní trocha němčiny o Terezínu – umí někdo německy?

Terezín, auch als Theresienstadt bekannt, ist eine historische Stadt in der Tschechischen Republik. Sie ist berühmt für ihre Festung, die im Laufe der Geschichte mehrere Funktionen erfüllt hat. Während des Zweiten Weltkriegs diente Terezín als Ghetto und Konzentrationslager.

Ein bemerkenswertes Merkmal von Terezín sind die versteckten Höfe und Laubengänge mit Sitzbänken, auch bekannt als “Drbnas”. Diese Architekturmerkmale wurden in den Gebäuden des Ghettos und des Lagers geschaffen, um den Bewohnern einen gewissen Komfort und Schutz zu bieten. Die Drbnas waren Innenhöfe oder überdachte Gänge, die zwischen den Gebäuden angelegt wurden und als gemeinschaftliche Treffpunkte dienten.

In diesen verborgenen Höfen und Laubengängen konnten die Menschen sich versammeln, um miteinander zu sprechen, sich auszuruhen und etwas Zeit im Freien zu verbringen, soweit es ihnen möglich war. Trotz der schwierigen Umstände des Ghettos und des Lagers boten diese kleinen Oasen der Gemeinschaft einen gewissen Trost und eine Möglichkeit, der beengten Enge der Unterkünfte zu entkommen.

Die Drbnas waren jedoch auch Zeugen des Leidens und der Ungerechtigkeit, die in Terezín herrschten. Hinter den scheinbar idyllischen Kulissen der Höfe und Laubengänge versteckten sich die Schrecken des Krieges und des Holocausts, die das Leben der Insassen prägten.

Terezín und seine versteckten Höfe und Laubengänge mit Sitzbänken erinnern uns heute an die dunkle Geschichte der nationalsozialistischen Verfolgung und dienen als Mahnmal für diejenigen, die dort gelitten haben. Sie sind ein Symbol für die Menschlichkeit und den Überlebenswillen derjenigen, die in dieser schmerzhaften Zeit durchlebten.

Hoffentlich gibt Ihnen diese Beschreibung einen Einblick in die Geschichte von Terezín und seine markanten architektonischen Merkmale.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *