V Itálii je jaro už v březnu

Až na nějaké výjimky, jako např. v loňský rok – 2019 (kdy jsem byl 2 měsíce v Toskánsku u příbuzných a pak jsem projel celou Pádskou nížinu) – kdy tam jaro tak trošku otálelo a snad i trošku rok 2018, ale to jsem byl s karavanem jen v okolí Gardy, vím, že jaro v Itálii bezpochyby začíná už 1. března. A to prosím i v Pádské nížině, na severu.

Pamatuji si jednu z mých asi 120 cest do Itálie. Byla to jedna z prvních a skoro s jistotou vím, že se jednalo o rok 1995, kdy jsem přijel autobusem do Milana a pak v Itálii byl rovných 14 dnů. Tak tento rok, to bylo takové jedno ukázkové jaro. Chodil jsem jen v tričku. Bylo sluníčko, všechno kvetlo a vonělo a modré nebe.

Letošní cestu, bych rád podniknul směrem k Janovu a případně zajel po Ligurském pobřeží dolů do Toskánska, anebo úplně na druhou stranu, směrem na francouzskou riviéru přes San Remo – které je, mimochodem, citováno jako místo “kde vládne neustálé jaro”.

Přibližné cíle obytňákem letos, pro jaro 2020 tedy jsou: Verona, Bergamo, Milano, Janov, San Remo – pak do Biella Alpi Biellesi, a celkově vztato, vždy může být nějaké odbočka. Doba trvání cesty 4-6 týdnů, nebo jak se bude chtít.

Při cestě zpět, se pak dá obrazit už prakticky cokoliv od rakouských Apl až po nížiny v Maďarsku anebo to stočit a zajet se podívat třeba na Istrii.