Výchovný ústav zlobivých šlechtičen

🏛️ Historie zařízení

  • Zařízení bylo založeno v roce 1888 jako Královská česká zemská polepšovna a donucovací pracovna pro dívky ve věku 14–18 let, označované též jako „káranky“. Cílem bylo „polepšení“ dívek formou povinné práce a mravní výchovy pod dohledem řeholnic od sv. Karla Boromejského zivefirmy.cz+11vlivavzory.webnode.cz+11vu-kostomlaty.sluzby.cz+11.
  • Vznikly zde dílny, hospodářství i vzdělávací programy – žákyně se učily šít, vyšívat, starat o porážku a domácí práce.
  • Po roce 1918 se změnil název na Zemská výchovatelna pro dívky a donucovací pracovnu, následně docházelo k přejmenování a správní reorganizaci mezi roky 1921–1950 vlivavzory.webnode.cz.
  • Po únoru 1948 přešlo vedení do rukou státu, řádové sestry byly odvolány; následně se středisko přejmenovalo na Domov výchovy mládeže, sloužící pod MPSV vlivavzory.webnode.cz.

🏫 Současné fungování a struktura (2025)

Pod dnešním názvem Výchovný ústav, dětský domov se školou, středisko výchovné péče, základní a střední škola Kostomlaty pod Milešovkou, je zařízení státní příspěvkovou organizací zřízenou MŠMT vlivavzory.webnode.cz+11vuddskostomlaty.cz+11portal.csicr.cz+11.

Kapacity a služby:

Poskytuje náhradní výchovnou péči dětem s poruchami chování či ze sociálně znevýhodněného prostředí vu-kostomlaty.sluzby.cz.

Personální vedení:


🔄 Spolupráce s komunitou

S cílem sociální integrace zařízení spolupracuje s Komunitním centrem Kostomlaty, financovaným z IROP (2016–2019). Centrum poskytuje poradenství a volnočasové aktivity i pro obyvatele i chovance ústavu mapaskolstvi.cz+11irop.gov.cz+11vuddskostomlaty.cz+11.


🧭 Rychlý přehled – tabulka

UkazatelInformace
Založení původní instituce1888 – polepšovna a donucovací pracovna
Stavby zaměřené na výchovu dívek1888–1950 – řeholnice, státní reorganizace
Současná podobaVÚ + DDŠ + ZŠ + SŠ + jídelna
Kapacita (lůžka / žáci)16 + 32; ZŠ 37, SŠ 30+21
Zaměření SŠPráce ve stravování, provozní služby
ZřizovatelMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Integrace s komunitouKomunitní centrum IROP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *